Nezisková organizácia EPIC v spolupráci s British Council Slovensko podporila veľmi zaujímavú aktivitu v rámci projektu People to People Central Europe. V rámci projektu Školáci v práci INAK sa 23 žiakov z piatich zvolenských základných škôl v uplynulých dňoch venovalo zážitkovej forme učenia. Až 22 zvolenských firiem otvorilo svoje brány a umožnilo školákom pracovať na rozmanitých pracovných pozíciách a vyskúšať si, ako vyzerá pracovný deň vo vysokej pozícii, ako aj na aktivačných prácach. Po týždňovej skúsenosti sú mnohí odhodlaní ísť za titulom.
Ôsmaci z piatich zvolenských základných škôl okúsili, aké to je pracovať bez vzdelania, čo ich čaká v práci s dosiahnutým stredoškolským vzdelaním a ako by vyzeral pracovný deň na pozícii s vysokoškolským titulom. Do projektu sa zapojili firmy i inštitúcie zo Zvolena, aby žiaci nadobudli predstavu o tom, v čom sa cítia dobre a ako chcú ďalej pokračovať vo svojom vzdelávaní. Skúsenosti získané týmto projektom mali priniesť pozitívnu zmenu v postojoch žiakov a ukázať im, že svoj život dokážu zmeniť učením sa a prácou na sebe.
Jeden deň trávili žiaci čas na pozíciách vyžadujúcich iba základné vzdelanie. Neobišla ich práca upratovačky, údržbára, pracovníka vo veľkosklade ovocia a zeleniny či chovateľa hospodárskych zvierat. Ďalší deň si zase vyskúšali, ako by sa mohli uplatniť so stredoškolským vzdelaním. Nastúpili tak na pozície čašníka, pracovníka vo výrobe, knihovníka či mestského policajta.
Program Školáci v práci INAK prináša Nadácia Pontis, financovaný je vďaka projektu EPIC a zapojeniu firmy ARKON, a.s. Hlavnou iniciátorkou projektu je Janette Jirkův Lacková zo Základnej školy J. Alexyho vo Zvolene. Projekt bol inšpirovaný projektom Mgr. Tomáša Macka a Jána Smolka „Čo potrebuje Janíčko a Marienka aby sa nestratili v lese?„, ktorý vymysleli a zrealizovali pod záštitou Komenského inštitútu v roku 2017.
Koordinátorkami projektu sú Janette Jirkův Lacková zo Základnej školy J. Alexyho vo Zvolene a Slavka Polgárová, zo spoločnosti ARKON, a.s.
Spoločnosti a organizácie, ktoré projektu venovali svoj priestor:
Arkon , Tesco Zvolen, Continental Automotive Systems Slovakia s.r.o., Essence communiacations BB, Veľkoobchod ovocia a zeleniny Belspol Sliač, Penzión na Rožku Sliač, Hotel Franko Zvolen, Lesnícke a drevárske múzeum, Krajská knižnica Ľ. Štúra Zvolen, Klemo, Kaviareň Makrónka, Mestská polícia Zvolen, Advokátska kancelária Mészáros Bariaková, Lunaison – mydlo z farmy, Pri troch kameňoch ekofarma Dubové, Materská škola Tehelná 4, Železnice Slovenskej republiky Zvolen, Malá Palacinkáreň Nám. SNP, Osobná železničná stanica Zvolen, GEIS SK, SOŠ drevárska vo Zvolene, Ústav ekológie lesa, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny vo Zvolen
Špeciálne poďakovanie patrí Konektu – Poradenské centrum pre mladých a vysokoškoláčkam z UMB v Banskej Bystrici pod vedením PhDr. Kataríny Kurčíkovej.
Článok o projekte na stránke Nadácie Pontis:
RTVS Správy s regiónov 21.10, minúta 05:17:
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/3328/201661
Dojmy žiakov:
„Tento projekt mi priniesol veľa nových kamarátov, spoznal som niektoré firmy v okolí môjho bydliska, ako aj zamestnancov, skúsenosť s manuálnou prácou, ale aj so zamestnaním, ktoré ma zaujalo. Pri tomto všetkom som si uvedomil, aké dôležité je v živote vzdelanie.“
„Všetci sme si uvedomili, aké je to v živote ťažké a už máme približnú predstavu, čo by sme v živote chceli robiť a dokázať.“
„Určite mi to pomôže pri výbere strednej školy.“
„Naučil som sa zručnosti pri manuálnej práci, a podľa mňa je ťažká a málo ohodnotená. Bral by som to iba ako brigádu popri škole. Zistil som, že akákoľvek prax je super a veľmi potrebná ku výberu zamestnania. Som veľmi rád, že mi moja škola umožnila zúčastniť sa takéhoto projektu. Budem rád, keď sa mi splnia moje sny.“
„Viem si urobiť predstavu o tom, aké možnosti má človek bez alebo so vzdelaním.“
„Viem, že v dospelosti budem robiť všetko pre to, aby som neprišiel o prácu.“
Projekt Školáci v práci INAK bol finančne podporený v rámci aktivít projektu People to People Slovakia realizovaného EPIC n.o. v spolupráci s British Council Slovensko. Hlavnou iniciátorkou projektu je Janette Jirkův zo Základnej školy J. Alexyho vo Zvolene. Projekt bol inšpirovaný projektom Tomáša Macka a Jána Smolka „Čo potrebuje Janíčko a Marienka aby sa nestratili v lese?„, ktorý skoncipovali a zrealizovali pod záštitou Komenského inštitútu v roku 2017 v meste Spišský Štvrtok.